- Šta raditi u slučajevima kada dužnik ode u stečaj, ali se ne donose rešenje o bankrotstvu, već se direktno zaključuje stečajni postupak. Kako dugove preneti u vanbilansnu evidenciju? Da li na isti način kao i kada je doneto rešenje o bankrotstvu?
Odgovor:
Članom 13. Zakona o stečaju uredjeni su posebni slučajevi u kojima se stečajni postupak obustavlja ili zaključuje bez odlaganja, i to:
“Ako se utvrdi da stečajni dužnik ima samo jednog poverioca, otvoreni stečajni postupak se obustavlja bez odlaganja.
Ako se utvrdi da je imovina stečajnog dužnika manja od visine troškova stečajnog postupka ili da je imovina stečajnog dužnika neznatne vrednosti, stečajni postupak se zaključuje bez odlaganja.
U slučaju iz stava 2. ovog člana stečajni sudija će rešenjem o zaključenju stečajnog postupka naložiti stečajnom upravniku da unovči imovinu stečajnog dužnika i ostvarenim sredstvima pokrije nastale troškove.
Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana stečajni postupak se ne zaključuje ako poverilac ili stečajni dužnik podnesu zahtev za sprovođenje postupka i ako po nalogu stečajnog sudije podnosilac zahteva položi sredstva neophodna za pokriće troškova stečajnog postupka”.
Donošenje rešenja o bankrotstvu u stečajnom postupku znači da, stečajni upravnik započinje i sprovodi prodaju celokupne imovine, imovinske celine ili pojedinačne imovine stečajnog dužnika, odnosno prodaju stečajnog dužnika kao pravnog lica (način unovčenja), u skladu sa ovim zakonom i nacionalnim standardima za upravljanje stečajnom masom (član 132. Zakona o stečaju).
Članovima od 131.-149. Zakona o stečaju propisan je stečajni postupak koji se sprovodi bankrotstvom.
Pravosnažnošću rešenja kojim se zaključuje stečajni postupak stupaju na snagu odluke iz dispozitiva rešenja o zaključenju stečajnog postupka.
Dispozitivom rešenja daju su nalozi odgovarajućim registrima da izvrše brisanje stečajnog dužnika /APR, Poreska uprava, Republički zavod za statistiku, banke…/. Prema navedenom prvosnažnošću rešenja o zaključenju stečajnog postupka privredno društvo nad kojim je zaključen stečajni postupak ne postoji.
Prenos nenaplaćenih obaveza evidentiranih u poreskom računovodstvu (po prijavi potraživanja i obaveza nastalih do donošenja rešenja o zaključenju stečajnog postupka) vrši se na osnovu odredbi člana 163a stav 6) ZPPPA.