Odgovor:

Članom 68. Stav 4. ZPPPA propisano je da ako poreski obveznik podnese zahtev za plaćanje poreza putem preknjižavanja, danom plaćanja poreza smatra se:

1) dan na koji je dospeo porez koji se plaća putem preknjižavanja, ako na taj dan postoji više plaćeni porez po drugom osnovu, ili

2) dan na koji je porez po drugom osnovu plaćen u iznosu većem od dugovanog, ako je porez koji se plaća putem preknjižavanja ranije dospeo.

Stavom 5. istog člana propisano je da se dan plaćanja poreza iz stava 4. ovog člana određuje na osnovu činjeničnog stanja na dan odlučivanja po zahtevu.

 

U vašem slučaju, više plaćeni porez po drugom osnovu (na pogrešan poziv na broj) za poreskog obveznika koji je izvršio uplatu, postoji od dana uplate tog iznosa na pogrešan poziv na broj, odnosno od 22.11.2020. godine.

Svakako se ne može smatrati da je obveznik izvršio plaćanje pre nego što su sredstva uplaćena na račun javnog prihoda (na dan 15.04.2020. godine ne postoji više plaćeni porez po drugom osnovu za tog obveznika), tako da se taj datum ne može smatrati danom plaćanja poreza u smislu člana 68. ZPPPA.

Da je obveznik izvršio uplatu poreza na pogrešan poziv na broj pre 15.04.2020. godine, tada bi se smatralo da je uplata izvršena 15.04.2020. godine, kao danom dospeća obaveze poreza koji se plaća putem prenjižavanja.

Prema tome, smatramo da se dan plaćanja poreza smatra 22.11.2020. godine, s obzirom da je tada izvršena uplata sa pogrešnim pozivom na broj (tada je porez po drugom osnovu plaćen u iznosu većem od dugovanog).