Odgovor:

U postupku odlučivanja po žalbi drugostepeni organ može poništiti poreski upravni akt i predmet vratiti prvostepenom poreskom organu na ponovni postupak.  U tom slučaju drugostepeni organ dužan je da svojim rešenjem ukaže prvostepenom poreskom organu u kojem pogledu treba da dopuni postupak, a prvostepeni organ dužan je da u svemu postupi po drugostepenom rešenju i da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 40 dana od dana prijema drugostepenog rešenja, donese novo rešenje.

Protiv novog rešenja koje se donosi u ponovnom postupku dopuštena je žalba.

Prema navedenom vaše prvostepeno rešenje (koje je ožalbeno) je poništeno, kao da ga niste ni doneli. U drugostepenom rešenju date su smernice kako da rešavate u ponovnom postupku u tom predmetu, koje su za prvostepeni organ obavezujuće. Takođe je važno da u poreskom računovodstvu stornirate sve obaveze koje su utvđene po poništenom rešenju kao i sve prvne posledice koje je to rešenje proizvelo, što se pre svega odnosi na kamatu.

Dakle, u ponovnom postupku treba doneti novo rešenje o utvrđivanju obaveze prema smernicama datim u drugostepenom rešenju, pri čemu u uvodu rešenja treba navesti da se rešenje donosi u ponovnom postupku po rešenju drugostepenog organa sa svim podacima o drugostepenom rešenju (broj, datum, u kom predmetu i sl.).