- Imamo obveznike kojima je u momentu pravosnažnosti rešenja o zaključenju srečajnog postupka saldo bio 0 jer su bili u mirovanju, a tek kasnije (od 2015. godine) im se pojavljuje dug. Imamo obveznike kojima je pravosnažnost rešenja o zaključenju stečajnog postupka nastupila u toku reprograma nakon mirovanja (24 rate). Koji dug preneti u vanbilansnu evidenciju, a koji otpisati putem R naloga?
Odgovor:
Članom 163a ZPPPA uređeno je vanbilansno poresko računovodstvo.
Rešenje o zaključenju stečajnog postupka donosi stečajni sudija na završnom ročištu (čl. 148. Zakona o stečaju). Pravosnažnošću rešenja kojim se zaključuje stečajni postupak stupaju na snagu odlike iz dispozitiva rešenja o zaključenju stečajnog postupka.
Dispozitivom rešenja dati su nalozi odgovarajućim registrima da izvrše brisanje stečajnog dužnika (APR, Poreska uprava, Republički zavod za statistiku, banke…). Prema navedenom prvosnažnošću rešenja o zaključenju stečajnog postupka privredno društvo nad kojim je zaključen stečajni postupak ne postoji.
Stanja na karticama javnih prihoda koja se odnose na obaveze do zaključenja stečajnog postupka, /obaveze po prijavi potraživanja i obaveze nastale do zaključenja stečajnog postupka/, možete izvršiti prenos u vanbilansno poresko računovodstvo. Sve druge obaveze koje ste utvrdili nakon donošenja rešenja o zaključenju stečajnog postupka ste neosnovano utvrdili, obvezniku koji je izbrisan iz odgovarajućih registara.
I u slučaju pod tačkom 1. i pod tačkom 2.smatramo da se radi o obavezama koje su dospele do zaključenja stečajnog postupka samo je njihovo plačanje odloženo na 24 rate i da se mogu preneti u vanbilansno poresko računovodstvo.
Moramo da napomenemo da su ovo opšte smernice i da se prilikom odlučivanja mora razmatrati svaka pojedinačna poreskopravna situacija.