- Pitanje je u vezi rešenja Privrednog suda o zaključenju stečajnog postupka putem bankrotstva. Osnov za prenos neplaćenih obaveza u vanbilansnu evidenciju jeste pravosnažno rešenje Privrednog suda o zaključenju stečajnog postupka putem bankrotstva. Kada pogledamo rešenja privrednih sudova, piše Zaključuje se stečajni postupak nad…, Nalaže se …, Razrešava se…, itd, a u obrazloženju se navodi kada je pokrenut stečajni postupak, da dužnik nema imovine…, da nema na računu novčanih sredstava… da je stečajni upravnik predložio… itd. Dakle, u dispozitivu ni u jednom rešenju nismo videli da piše da se zaključuje stečajni postupak putem BANKROTSTVA. U skladu sa članom 148. stav 1. stečajni sudija donosi rešenje o zaključenju stečanog postupka. Da li je to rešenje u stvari rešenje o bankrotstvu? U članu 131. u delu unovčavanja stečajne mase piše da stečajni upravnik donosi rešenje o bankrotstvu.
Odgovor:
Poreska kontrola PPI-1 poreske prijave kojom je poreski obveznik izvršio samooporezivanje i utvrdio porez na imovinu za 2020 godinu, vrši se u skladu sa odredbama člana 118-129 ZPPPA.
Kada je obveznik u ranijoj godini (2020) podneo poresku prijavu, a u toku tekuće godine (2021) se vrši poreska kontrola utvrđenog poreza na imovinu za raniju godinu, poreska prijava za 2020 godinu proknjižena je sa danom podnošenja u ranijoj godini.
Kada se u postupku poreske kontrole utvrdi da PPI-1 kojom je prijavljen utvrđeni porez na imovinu za raniju godinu ima nepravilnosti u visini utvrđenog poreza (prijavljena je fer vrednsot, a na osnovu uvida u finansijski izveštaj za 2019 godinu utvrđeno je da nema pravo na to), prvo se donosi zapisnik o kontroli u kome se navode sve činjenice, pravni osnov za postupanje i konstatuje se iznos prijaljenog poreza, tačno obračunatog poreza i razlika poreza koja je utvrđena u psotupku poreske kontrole. Takođe se utvrđuje i kamata od dana dospeća svake kvartalne obaveze do dana sačinjavanja zapisnika. Zapisnik se uručuje poreskom obvezniku.
Nakon toga se, u skaldu sa ZPPPA donosi rešenje kojim se utvrđuje porez na imovinu za raniju godinu koji nije utvrđen poreskom prijavom (za svaki kvartal pojedinačno i ukupno). Takođe se tim rešenjem utvrđuje kamata koja se obračunava od dana dospeća kvartala do dana kontrole (dana sačinjavanja zapisnika). Pored toga, obvezniku treba utvrditi i kamatu za period od dospeća akontacione obaveze za prvi kvartal naredne godine, do 31. marta – na iznos ranije neutvrđene kvartalne obaveze poreza na imovinu iz kontrolisane fiskalne godine (ukoliko ista nije plaćena u potpunosti ili delom).
Ukupno utvrđene obaveze poreza na imovinu za prethodnu godinu i kamate knjiže se sa danom kontrole (dano m sačinjavanja zapisnika), ali se knjiženje sprovodi nakon uručenja rešenja donetog u postupku kontrole.
Utvrđena obaveza za 2020. godinu po podnetoj poreskoj prijavi u toku 2020. godine se ne stornira, jer se poreskom kontrolom ne utvrđuje ukupna obaveza poreskog obveznika, već samo razlika, odnosno ono što nije obuhvaćeno podnetom poreskom prijavom.
U aplikaciji se nakon uručenja rešenja o kontroli vrši knjiženje obaveze utvrđene u kontroli (porez i kamata).
U aplikaciji JIS LPA u delu KONTROLA, ulaskom u KONTROLA PPI-1, dobija se ekran u kome se unose podaci iz postupka kontrole i to:
-
- Podaci o poreskom obvezniku
- Iznos razlike po kvartalima (obaveza koja je utvrđena u postupku poreske kontrole, odnosno za koju obveznik nije izvršio samooporezivanje podnetom poreskom prijavom)
- Iznos kamate do datuma zapisnika (kamata obračunata u postupku kontrole, od roka za svaki kvartal do dana zapisnika); napomena: program ima i kontrolu obračuna kamate koja se može koristiti
- Dokazi i napomene
- Podaci o kontroli.
Ovako evidentirano zaduženje po kontroli, na upitu stanja se vidi:
- Zaduženja po kvartalima pod nazivom Kontrola PPI-1, sa šifrom prometa 129
- Zaduženje kamate, pod nazivom Zaduženje kamate u tekućoj godini, sa šifrom prometa 191.