- Dužnik je otišao u stečajni postupak, dolazi do prodaje imovine stečajnog dužnika (nije prodat kao pravno lice) obustavlja se postupak stečaja u odnosu na stečajnog dužnika, a nastavlja u odnosu na stečajnu masu, a stečajni dužnik se briše iz APR-a. Šta raditi sa dugovanjima, da li ih preneti u vanbilansnu evidenciju po uputstvu za bankrotstvo ili preneti po uputstvu za kupovinu poreskog obveznika u postupku stečaja (iako dužnik nije prodat kao pravno lice)?
Odgovor:
Stečaj se, u smislu Zakona o stečaju, sprovodi bankrotstvom ili reorganizacijom.
Pod bankrotstvom se podrazumeva namirenje poverilaca iz vrednosti celokupne imovine stečajnog dužnika, odnosno stečajnog dužnika kao pravnog lica.
Pod reorganizacijom se podrazumeva namirenje poverilaca prema usvojenom planu reorganizacije i to redefinisanjem dužničko-poverilačkih odnosa, statusnim promenama dužnika ili na drugi način koji je predviđen planom reorganizacije.
Cilj stečaja jeste najpovoljnije kolektivno namirenje stečajnih poverilaca ostvarivanjem najveće moguće vrednosti stečajnog dužnika, odnosno njegove imovine.
Po donošenju rešenja o bankrotstvu, stečajni upravnik započinje i sprovodi prodaju celokupne imovine, imovinske celine ili pojedinačne imovine stečajnog dužnika, odnosno prodaju stečajnog dužnika kao pravnog lica (način unovčenja), u skladu sa Zakonom o stečaju i nacionalnim standardima za upravljanje stečajnom masom.
Predmet prodaje može biti stečajni dužnik kao pravno lice, uz saglasnost odbora poverilaca i uz prethodno obaveštenje razlučnih i založnih poverilaca. Posle prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, stečajni postupak se u odnosu na stečajnog dužnika obustavlja. Novac dobijen prodajom stečajnog dužnika, kao i imovina stečajnog dužnika ulaze u stečajnu masu u odnosu na koju se stečajni postupak nastavlja.
Stečajna masa registruje se u registru stečajnih masa koji vodi organ nadležan za vođenje registra privrednih subjekata i zastupa je stečajni upravnik. U registru privrednih subjekata i drugim odgovarajućim registrima registruju se promene (pravne forme, osnivača, članova i akcionara i drugih podataka) na osnovu rešenja iz člana 133. stav 13 Zakona o stečaju, u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata.
Stečajnu masu za podelu stečajnim poveriocima (deobnu masu), čine novčana sredstva stečajnog dužnika na dan otvaranja stečajnog postupka, novčana sredstva dobijena nastavljanjem započetih poslova i novčana sredstva ostvarena unovčenjem stvari i prava stečajnog dužnika, kao i potraživanja stečajnog dužnika naplaćena u toku stečajnog postupka.
Odredbama člana 163a. stavom 1. tačka 3) ZPPPA, propisano je da se u vanbilansnom poreskom računovodstvu vode neplaćene poreske obaveze koje su predmet namirenja u skladu sa zakonom kojim se reguliše stečajni postupak putem bankrotstva, do okončanja stečajnog postupka.
Uzimajući u obzir da se stečajni postupak, nakon prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, dalje nastavlja nad PIB STEČAJNE MASE, kao i činjenicu da se stečajni postupak može sporovoditi samo bankrotstvom ili reorganizacijom, nakon isknjižavanja potraživanja sa PIB stečajnog dužnika na PIB stečajne mase (u redovnom računovodstvu), u vanbilansno poresko računovodstvo se prema ZPPPA prenose neplaćene poreske obaveze sa PIB stečajne mase.
Prema navedenom, obustavljanje postupka u odnosu na stečajnog dužnika I nastavljanje daljeg postupka nad PIB Stečajna masa može biti samo u postupku prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica.
U stečajnom postupku putem bankrtotstva nema nastavljanja postupka nad Stečajnom masom jer u samom stečajnom postupku putem bankrotstva, stečajni upravnik započinje i sprovodi prodaju celokupne imovine, imovinske celine ili pojedinačne imovine stečajnog dužnika, odnosno prodaju stečajnog dužnika kao pravnog lica, u skladu sa Zakonom o stečaju i nacionalnim standardima za upravljanje stečajnom masom. Dalje u postupku koji je uredjen članovima od 131.-149. Zakona o stečaju sprovodi se postpak raspodele formirane stečajne mase poveriocima.
U zavisnosti od dokumenata koji su doneti u postupku stečaja nedvosmisleno se može utvrditi kakav je bio način unovčenja imovine. Medjutim, prema članu 23. ZPPPA i čl.163a. ZPPPA u oba slučaja vrši se prenos nenaplaćenih obaveza u vanbilansno poresko računovodstvo, samo je pitanje da li se prenos nenaplaćenih obaveza vrši sa PIB stečajnog dužnika ili sa PIB Stečajna masa. Dakle ako imate pravosnažno rešenje o zaključenju stečajnog postupka (nad stečajnim dužnikom ili nad Stečajnom masom) postoji pravni osnov za prenos obaveza u vanbilansno poresko računovodstvo.