- Drugostepeni organ mi je poništio rešenje za 2023. godinu i vratio na ponovno odlučivanje. Kako to rešenje nema više pravno dejstvo, R nalogom ga moram otpisati. Da li stornirati i privremene akontacije u 2024.godini, jer te akotntacije proizvodi rešenje koje je poništeno?
Odgovor:
Poništavanje poreskog upravnog akta u poreskom postupku uređeno je članom 152. ZPPPA. U stavu 3 navodi se:
“Ako drugostepeni organ nađe da će nedostatke prvostepenog poreskog postupka brže i ekonomičnije otkloniti prvostepeni poreski organ, on će svojim rešenjem poništiti prvostepeni poreski upravni akt i vratiti predmet prvostepenom poreskom organu na ponovni postupak. U tom slučaju drugostepeni organ dužan je da svojim rešenjem ukaže prvostepenom poreskom organu u kojem pogledu treba da dopuni postupak, a prvostepeni organ dužan je da u svemu postupi po drugostepenom rešenju i da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 40 dana od dana prijema drugostepenog rešenja, donese novo rešenje”.
Pravne posledice poništavanja rešenja proposane su član 187. Zakona o opštem upravnom postupku. Poništavanjem rešenja uklanjaju se sve pravne posledice koje je rešenje proizvelo i ono se onemogućava da dalje proizvodi pravne posledice.
Pravni osnov za postupanje i za sprovodjenje knjiženja u poreskom računovodstvu po ovom osnovu jeste drugostepeno rešenje kojim je poništeno ožalbeno prvostepeno rešenje. Osim storniranja obaveza koje su utvrdjene po poništenom rešenju u poreskom računovodstvu u obavezi ste da stornirate i pravne posledice koje je proizvelo to poništeno rešenje, dakle, kamatu i privremene akontacije.
Ponovni postupak u svemu sprovodite prema smernicama datim u obrazloženju drugostepenog rešenja.