Odgovor:

Pravilnikom o uslovima i načinu vođenja računa za uplatu javnih prihoda i raspored sredstava sa tih računa („Sl. glasnik RS“, br. 16/16 … 55/2024), članovima 28.-28d. uredjen je povraćaj javnih prihoda i primanja.

Članom 28. Pravilnika propisano je sledeće:

“Povraćaj više ili pogrešno uplaćenih javnih prihoda i primanja obveznika, vrši Uprava za trezor na teret računa za uplatu javnih prihoda, u skladu sa članom 60. Zakona o budžetskom sistemu („Službeni glasnik RS“, br. 54/09, 73/10, 101/10, 101/11, 93/12, 62/13, 63/13 – ispravka, 108/13, 142/14, 68/15 – dr. zakon i 103/15).

Povraćaj javnih prihoda i primanja iz stava 1. ovog člana, Uprava za trezor vrši na osnovu rešenja Poreske uprave, lokalne poreske administracije, odnosno akta drugog nadležnog organa.

Za sve više ili pogrešno uplaćene javne prihode i primanja obveznika, za koje u koloni 8 Priloga 1 nije upisana reč: „PU“ ili „LPA“, odnosno za koje analitiku uplata ne vodi Poreska uprava ili lokalna poreska administracija, nadležni organ po čijem nalogu je izvršeno plaćanje, organ koji prati naplatu, organ čiji JBKJS je naveden u pozivu na broj odobrenja, odnosno organ na čiji račun je izvršena uplata, obavezan je da izda potvrdu obvezniku da sredstva nisu, odnosno neće biti iskorišćena po svojoj nameni (u daljem tekstu: potvrda). Obveznik dostavlja original potvrdu, original naloga za uplatu ili izvod – kao dokaz o izvršenoj uplati, i zahtev za povraćaj više ili pogrešno uplaćenog javnog prihoda ili primanja Poreskoj upravi, lokalnoj poreskoj administraciji, odnosno drugom nadležnom organu.

U slučaju iz stava 3. ovog člana, kada obveznik podnese zahtev za povraćaj više ili pogrešno uplaćenog javnog prihoda ili primanja Upravi za trezor kao jedinstvenom upravnom mestu, Uprava za trezor dostavlja original potvrdu, dokaz o izvršenoj uplati i zahtev za povraćaj više ili pogrešno uplaćenog javnog prihoda ili primanja Poreskoj upravi, lokalnoj poreskoj administraciji ili drugom nadležnom organu. Potvrdu može da izda Uprava za trezor, na osnovu podataka pribavljenih po službenoj dužnosti.

Za sve više ili pogrešno uplaćene javne prihode obveznika, za koje je u koloni 8 Priloga 1 upisana reč: „PU“ ili „LPA“, odnosno za koje analitiku uplata vodi Poreska uprava ili lokalna poreska administracija, obveznik dostavlja zahtev za povraćaj više ili pogrešno uplaćenog javnog prihoda Poreskoj upravi, odnosno lokalnoj poreskoj administraciji.

Na osnovu navedene dokumentacije Poreska uprava, lokalna poreska administracija, odnosno drugi nadležni organ donosi rešenje za povraćaj više ili pogrešno uplaćenih javnih prihoda, i isto dostavlja Upravi za trezor na izvršenje.

Uprava za trezor izvršava povraćaj javnih prihoda i primanja najkasnije pet radnih dana od dana prijema rešenja, odnosno drugog akta za povraćaj. Izuzetno, ukoliko se povraćaj javnih prihoda i primanja izvršava na osnovu rešenja više nadležnih organa, Uprava za trezor izvršava povraćaj najkasnije pet radnih dana od dana prijema poslednjeg rešenja, odnosno drugog akta za povraćaj”.

Prema navedenom:

1) ukoliko je za račun u koloni 9  Priloga 1  propisana pripadnost: 1 i/ili 2 i/ili 3 za povraćaj je nadležna lokalna poreska administracija. Znači, bez obzira da li prihod pripada opštini (oznaka 1), gradu (oznaka 2) ili pokrajini (oznaka 3) ili se prihod deli između njih, nadležna je lokalna poreska administracija.

2) ukoliko je za račun u koloni 9 Priloga 1  propisana pripadnost: 1 i/ili 2 i/ili 3  i 4 ili samo 4, nadležna je Poreska uprava. Znači, bez obzira da li prihod u potpunosti pripada Republici (oznaka 4) ili Republika prihod deli sa opštinom (oznaka 1) i/ili gradom (oznaka 2) i/ili pokrajinom (oznaka 3) nadležna je Poreska Uprava.

Imajući u vidu da je pripadnost prihoda sa ozankom “1”- prihodi i primanja koji pripadaju opštini (član 27. Pravilnika), bez obzira što ih ne administrira LPA  nadležna je za povraćaj u svemu prema članu 28. Pravilnika.

Zahtev za preknjižavanje može se podneti i izvršiti samo za preknjižavanje sa računa na račun javnih prihoda koje naplaćuje isti organ.