Odgovor:

Član 96a ZPPPA propisuje da se prinudna naplata poreza i sporednih poreskih davanja iz zarade, naknade zarade, odnosno penzije, kao i na drugim vrstama prihoda na tekućim računima poreskog obveznika izvršava na osnovu rešenja iz člana 92. stav 2. ovog zakona.

Prinudna naplata poreza i sporednih poreskih davanja iz drugih prihoda na tekućim računima, na osnovu rešenja iz člana 92. stav 2. ovog zakona, je zaplena i prenos sredstava sa tekućeg računa otvorenog kod banke na odgovarajući uplatni račun javnih prihoda, na osnovu rešenja o prinudnoj naplati.

Članom 96a stav 11. ZPPPA propisano je da ako ovim zakonom nije drukčije propisano, na prinudnu naplatu poreza i sporednih poreskih davanja iz zarade, naknade zarade, odnosno penzije, kao i na drugim vrstama prihoda na tekućim računima poreskog obveznika, shodno se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje izvršenje i obezbeđenje.

                Članom 257. Zakona o izvršenju i obvezbeđenju propisano je da  predmet izvršenja ne mogu biti sledeća potraživanja:

1) primanja na osnovu zakonskog izdržavanja, naknade štete zbog narušenja zdravlja, novčane rente zbog potpune ili delimične nesposobnosti za rad i novčane rente za izdržavanje koje je izgubljeno usled smrti dužnika izdržavanja;

2) primanja na osnovu novčane naknade za telesno oštećenje prema propisima o invalidskom osiguranju;

3) primanja koja se ostvaruju prema propisima o socijalnoj zaštiti;

4) primanja na osnovu privremene nezaposlenosti;

5) primanja na osnovu zakona kojim se uređuje finansijska podrška porodici sa decom;

6) primanja na osnovu stipendije i pomoći učenicima i studentima;

7) potraživanja čiji je prenos zakonom zabranjen.

                Članom 258. Zakona o izvršenju i obezbeđenju propisana su ograničenja izvršenja: 

–              izvršenje na zaradi ili plati, naknadi zarade, odnosno naknadi plate može da se sprovede u visini do jedne polovine zarade, naknade zarade, plate, naknade plate, odnosno do njihove četvrtine, ako je njihov iznos jednak ili manji od minimalne zarade utvrđene u skladu sa zakonom.

–              izvršenje na zaradi ili plati, naknadi zarade, odnosno naknadi plate koja ne prelazi iznos prosečne neto zarade prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, može se sprovesti do njihove trećine. Isto važi i za platu oficira, podoficira, vojnika po ugovoru, vojnog službenika i primanja lica u rezervnom sastavu za vreme vojne službe.

–              izvršenje na minimalnoj zaradi sprovodi se do njene četvrtine.

–              izvršenje na penziji može se sprovesti do njene trećine.

–              izvršenje na penziji koja ne prelazi iznos prosečne penzije prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, može se sprovesti do njene četvrtine.

–              izvršenje na penziji čija visina ne prelazi najniži iznos penzije može se sprovesti do njene desetine.

–              izvršenje na primanjima ratnih i mirnodopskih vojnih invalida na osnovu invalidnine, ortopedskog dodatka i invalidskog dodatka može da se sprovede samo do njihove polovine, i samo da bi se namirila potraživanja na osnovu zakonskog izdržavanja, naknade štete zbog narušenja zdravlja, novčane rente zbog potpune ili delimične nesposobnosti za rad i novčane rente za izdržavanje koje je izgubljeno usled smrti dužnika izdržavanja.

–              izvršenje na primanju na osnovu naknade štete u obliku novčane rente koje nije izuzeto od izvršenja, zatim po ugovoru o doživotnom izdržavanju i ugovoru o životnom osiguranju, može da se sprovede samo na delu primanja koji prelazi iznos najviše stalne socijalne pomoći koja se isplaćuje na području na kome izvršni dužnik ima prebivalište, odnosno boravište.

 

Prema članu 84. ZPPPA prinudna naplata se može sprovesti na jednom ili više predmeta u isto vreme.

 

Odlukom o o bliku, sadržini i načinu korišćenja obrazaca platnih naloga za izvršene platnih transakcija u dinarima, (“Sl. glasnik RS”, br. 55/15, …125/20) šifre plaćanja utvrđene su u Prilogu 3, koji je odštampan uz ovu odluku i njen je sastavni deo. Ovom odlukom propisane su različite šifre plaćanja za zarade i druga primanja zaposlenih, za različite vrste naknade zarada, za penzije, kao I za druge vrste prihoda.

 

Prema tome, prinudna naplata na drugim vrstama prihoda na tekućim računima poreskog obveznika isključuje naplatu iz prihoda na tekućem računu koji je ostvaren po osnovu zarade, o čemu banka vodi računa (prema šifri plaćanja). U tom smislu možete doneti rešenje o prinudnoj naplati na drugim vrstama prihoda na tekućim računima poreskog obveznika, pri čemu predlažemo da prethodno pribavite informacije od NBS o tome u kojim sve bankama obveznik ima otvrene dinarske i devizne račune, kao i da pribavite informaciju od poslovne banke o prihodima na tekućem računu obveznika na kojima bi se mogla sprovesti prinudna naplata na drugim vrstama prihoda na tekućem računu. Naime, član 81. ZPPPA propisuje da u postupku prinudne naplate poreza poreski organ primenjuje radnje uređene ovim zakonom, vodeći računa o ekonomičnosti postupka.